Masáž po porodu: Cesta ke zlepšení výkonu a regeneraci těla i mysli
Posted on čec 20, 2025 by Milada Pospíšilová

Když se řekne „výkon po porodu“, nejspíš si spousta žen představí hlavně návrat k běžným aktivitám–péči o miminko, domácnost nebo později třeba sport. Jenže málokterá z nás čekala, jak intenzivně dokáže porod zamávat nejen s tělem, ale taky s hlavou. Znovu najít sílu, energii a rovnováhu je po porodu hotová výzva. Právě v tomhle bodě často zaznívá slovo, které mnohým ženám připadá až podezřele jednoduché: masáž. Zní to skoro až podezřele dobře, že něco tak příjemného může být taky tak účinné, že?
Proč zrovna masáž po porodu?
Na začátek fakt, který rády slyšíme: masáž po porodu dokáže s ženským tělem hotové zázraky. Jeden výzkum z finské univerzity (Oulun yliopisto, 2022) sledoval ženy prvních šest týdnů po porodu. Ty, které dostávaly pravidelnou masáž, prokazatelně rychleji regenerovaly, uváděly menší bolest zad a pánve a měly lepší náladu. Co je ale možná překvapivější? Masáž pomáhá i tam, kde často ženám radí jen „vydrž to“ – při dlouhodobé únavě, pocitech slabosti, nespavosti či otocích končetin.
Při porodu je ženské tělo vystaveno extrémní fyzické zátěži. Někdy je to krátký, jindy vyčerpávající dlouhý maraton. Svaly v pánvi a břiše dostávají zabrat stejně, jako ruce nebo záda při kojení a nošení dítěte. A není to jen o fyzické únavě. Hormony po porodu lítají jak na horské dráze. Všechny tyto faktory ovlivní, jak rychle se budete cítit zase fit a silná.
Masáž není jen o relaxu, jak si často myslí i samy ženy. Když ji provádí někdo zkušený, cíleně podpoří pohyb lymfy a krevního oběhu. Rozproudí živiny, urychlí hojení jizev – ať už po císařském řezu, nebo klasickém porodním poranění, a pozvolna ulevuje i napětí v šíji nebo ramenou. Pravidelné ošetření zabraňuje tvorbě bolestivých uzlů, které v době, kdy často nosíte miminko jen na jedné straně, vznikají až příliš rychle.
Možná vás překvapí, že existují speciální typy masáží určených přímo pro maminky po porodu – například šetrná lymfatická masáž, rekondiční masáž v oblasti bederní a pánevní nebo jemná aromaterapeutická ošetření. V zahraničí je běžné, že ženy dostanou doporučení na poporodní masáž automaticky – třeba v Dánsku nebo Holandsku, kde se věnuje ženskému tělu po porodu opravdu velká pozornost.
Jak masáž ovlivňuje fyzický výkon a sebevědomí
Tohle je trochu jako s dobrou snídaní: když ji podceníte, celý den vám něco chybí. Pokud tělu nedopřejete péči, vrací vám to zpátky menší výdrží, blbě zahojenými jizvami nebo chronickou bolestí. Masáž po porodu přímo posiluje fyzický výkon – konkrétně díky těmto efektům:
- Lepší krevní oběh znamená efektivnější okysličování svalů. Výsledkem je rychlejší regenerace, méně svalové únavy a menší náchylnost ke křečím.
- Lymfatická masáž snižuje otoky, které jsou po porodu často důsledkem hormonálních změn a zvýšené zátěže cév. Tím zrychluje návrat ke pohodlnému pohybu.
- Uvolnění svalových uzlů a napětí pomáhá předcházet blokádám, například v krční nebo bederní oblasti, které jsou časté při nošení dětí.
- Masáž snižuje produkci stresových hormonů (kortizol) a stimuluje produkci serotoninu – hormonu štěstí. Čerstvé maminky pak nejsou tolik přetížené, lépe zvládají noční vstávání i výkyvy nálad.
- Kvalitní masáž prokazatelně ovlivňuje laktaci díky zlepšení prokrvení prsních žláz a zklidnění organismu – potvrzuje to i studie z Tokijské univerzity (2021).
Víte, co je na masáži asi nejcennější? Pocit, že svému tělu konečně věnujete alespoň hodinu sama pro sebe beze spěchu. Právě tahle „pauza“ uvnitř rušného poporodního období paradoxně nejvíce zvyšuje chuť, motivaci a sílu znovu začít – ať už s cvičením nebo normálními povinnostmi. Ženy si často po masáži všimnou, že se jim lépe vstává, mají víc energie a chuť hýbat se. Psychický restart je někdy stejně důležitý jako ten fyzický.
Masáž pomáhá i v překonání studu z vlastního těla, které se podstatně změnilo a často je příčinou pochybností o tom, co všechno zvládneme nebo jak rychle se dostaneme zpátky do pohody. Sebedůvěra totiž neroste sama od sebe – chce to péči, pozornost a respekt ke změnám, které jsme zažily.

Co si pohlídat při výběru masáže a terapeuta?
Před první poporodní masáží se vyplatí být trochu detektiv. Ne každá masérka má dost zkušeností s ženským tělem po porodu, ne každý salon ví, na co si dát pozor. Klíčové otázky, které je dobré položit:
- Máte zkušenosti s masáží v šestinedělí? Zkušený odborník zná rozdíl mezi běžnou sportovní masáží a péčí o čerstvou maminku.
- Jaký typ masáže doporučujete podle délky po porodu? Jinak vypadá masáž 2 týdny po porodu, a jinak třeba půl roku poté.
- Používáte šetrné přírodní oleje? Po porodu je pokožka citlivější, některé éterické oleje mohou dráždit kůži, případně škodit při kojení.
Pokud máte za sebou císařský řez, proberte načasování masáže přímo se svým gynekologem. Lidé často neví, že jemná práce v okolí jizvy může hodně ulevit od pocitu stažení a omezení hybnosti – ale je nutné vše sladit s procesem hojení. Některé maminky ocení i možnost propojit klasickou masáž s fyzioterapií – zvlášť pokud mají přetrvávající bolesti pánevního dna nebo křížové oblasti.
Tip: Pokud nedorazíte na masáž do salónu, existují i mobilní terapeutky, které přijedou k vám domů. Pro některé ženy je to zásadní, protože hlídat miminko a najít si čas na odpočinek bývá v začátku skoro sci-fi.
Je fajn vědět, že většina zdravotních pojišťoven v Česku sice poporodní masáže v běžném režimu neproplácí, některé ale podporují programy na podporu kojení či psychické pohody, kde je možné alespoň částečný příspěvek čerpat.
Domácí techniky a malá masážní první pomoc
Nedošla jste na masáž? I doma můžete tělu hodně ulevit. Není tu sice terapeut, ale drobné triky fungují překvapivě dobře:
- Zkuste si každý večer (nebo klidně ráno) lehce masírovat břicho ve směru hodinových ručiček. Stačí pár minut a tělo lépe zvládá regeneraci dělohy a odbourání únavy. Do oleje můžete přidat kapku éterického oleje z levandule či růže.
- Sami zvládnete i tzv. rolování jizvy – tedy jemně, prsty posouvat okolí jizvy (ať už je to nástřih nebo řez po císaři) po dohodě s lékařem. Pomáhá to zabránit srůstům a ztuhlosti tkání.
- Pokud cítíte napětí v krku a ramenou, zkuste tzv. automasáž se silným tenisovým míčkem – opřete se zády ke stěně a pomalu kroužíte míčkem v místech, kde jsou zatvrdliny. Opakujte několikrát denně pár minut.
- Po sprše nebo kdykoliv během dne zkuste jemně masírovat lýtka a stehna od kotníků nahoru – pomáhá to odplavovat otoky, zlepšuje cirkulaci a zlehčuje tělo.
- Krátká partnerská masáž: Poproste partnera, ať vám věnuje 10 minut masáže zad nebo nohou. Pomůže to nejen fyzicky, ale upevní i vzájemnou blízkost v novém rodinném uspořádání.
K masáži obecně doporučuji používat kvalitní rostlinné oleje – ideální je mandlový nebo hroznový. Pokud kojíte, dejte pozor na silné vůně, které by mohly miminko dráždit. Naopak, jemná vůně levandule pomůže nejen vám, ale i miminku při usínání.
Někdy je těžké najít si i deset minut denně. Ale věřte, že pravidelná péče se násobně vrací – nejen v tom, jak se budete rychle cítit silnější, ale hlavně v tom, jak stabilní energii a pohodu si udržíte celé měsíce po porodu. Péče o sebe není luxus – je to základní podmínka pro to, abyste zvládla ustát všechno, co s mateřstvím přichází. Masáž po porodu je jedním z mála kroků, které hojí tělo, mysl i srdce najednou.